سایه های کندل » ارزیار سامانه تحلیل ارز های دیجیتال سایه های کندل » ارزیار سامانه تحلیل ارز های دیجیتال

سایه های کندل

مدیر ارزیار
بازدید
6/6 - (14 امتیاز)
آخرین بروز رسانی : فروردین 14, 1401

سایه های کندل

کندل ها در معاملات ارزهای دیجیتال چیست؟

نمودار شمعی نوعی نمودار قیمت است که در تجارت برنج ژاپنی در قرن هجدهم به وجود آمد.

  1.  در ، کندل های آبی نشان دهنده تغییرات مثبت قیمت هستند در حالی که کندل های قرمز نشان دهنده تغییرات قیمت منفی هستند.
  2. کندل ها برای توصیف عملکرد قیمت در یک بازار در یک بازه زمانی معین استفاده می شوند
  3.  آنها معمولاً از قیمت های افتتاحیه، اوج، پایین و قیمت بسته شدن ابزارهای مالی در بورس تشکیل می شوند.
  4. هنگام ترکیب کندل‌ها، الگوهایی را تشکیل می‌دهند که برای پیش‌بینی حرکات کوتاه‌مدت و بلندمدت قیمت یک دارایی استفاده می‌شوند.

الگوهای شمعدانی از کجا سرچشمه گرفته اند؟

اگر اخبار مربوط به معاملات ارزهای دیجیتال را دنبال می کنید، احتمالاً چیزی به نام «شمع» یا به اختصار «شمع» شنیده اید که «الگوهای کندل استیک» را تشکیل می دهند، که در آن رابطه حداقل دو کندل مشاهده می شود.

بیایید به سال‌های 1700 در ژاپن سفر کنیم، زمانی که تاجران برنج به دنبال راهی برای ردیابی بهتر حرکات قیمت برنج بودند. آنچه آنها ظاهراً در طول تحلیل های خود متوجه شدند این بود که روند قیمت برنج به شدت تحت تأثیر احساسات بازار و همچنین معیارهای سنتی عرضه و تقاضا قرار داشت.

این مشاهدات الهام بخش توسعه اولین الگوهای شمعدانی و نمودارهای شمعدانی شدند – ابزارهای معاملاتی بسیار مؤثری که بینشی در مورد احساسات بازار ارائه می دهند. منظور ما از اصطلاح «احساس بازار»، تأثیر احساسات و احساسات عمومی بر قیمت یک دارایی است، یعنی واکنش فعالان بازار به تغییرات در بازار.

مطالعه دقیق کندل ها تعدادی از جزئیات را در مورد عملکرد قیمت یا حرکت یک جفت معاملاتی در یک بازه زمانی معین، مانند ساعت ها، روزها، هفته ها، ماه ها و غیره نشان می دهد.

در دنیای غرب، معامله‌گران از داده‌های ارائه شده توسط شمع‌ها از دهه 1990 برای کار بر روی مدل‌های پیش‌بینی‌کننده استفاده می‌کنند که نشان می‌دهد چگونه دارایی‌ها در آینده رشد خواهند کرد. هنگام استفاده از الگوهای کندل برای تصمیم گیری در معاملات، یک معامله گر باید بداند که عناصر کلیدی کندل ها چیست و چگونه و چرا الگوهای خاصی را تشکیل می دهند.

سایه های کندل 0

سایه های کندل – ارزیار در اصفهان

شمعدان چیست و چه بخش های کلیدی آن را تشکیل می دهد؟

ممکن است قبلاً متوجه شمعدان های معاملاتی شده باشید که در مقاله وبلاگ ما در مورد نحوه پیمایش در رابط کاربری صرافی نمایش داده شده است. اگر نه، به تصویر زیر در بالا و پایین رفتن قرمز و آبی در نمودار قیمت نگاه کنید.

این نمودار برای مشاهده حرکت تاریخی قیمت جفت تجاری BTC/EUR استفاده می شود. با نگاه کردن به فراز و نشیب های بصری، می توانید دیدگاه هایی در مورد عملکرد جفت معاملاتی به دست آورید.

رنگ آبی و قرمز در معاملات به چه معناست؟

در اینجا، اگر کمی بزرگنمایی کنید، می توانید به اشکال آبی و قرمزی که حرکت قیمت جفت معاملاتی بیت کوین به یورو (BTC/EUR) را تشکیل می دهند، نگاه دقیق تری بیندازید. در یک مفهوم کلی، این اشکال شکل امروزی شمع های تجاری ژاپنی هستند. نمودار قیمت شمع ها را در بازه زمانی دو روزه، از 16 تا 18 مارس نشان می دهد.

اگر یک شمعدان آبی است، این نشان می دهد که بسته به دوره مورد نظر، قیمت باز کردن کمتر از قیمت بسته شدن در یک روز، ماه یا سال خاص بوده است. بنابراین، آبی به معنای افزایش قیمت است.

از طرف دیگر، اگر شمعدانی قرمز باشد، برعکس بود. قرمز نشان می دهد که قیمت افتتاحیه در آن روز خاص (یا آن ماه خاص، آن سال خاص…) بالاتر از قیمت بسته شدن بوده است، بنابراین قیمت پایین آمده است.

صرف نظر از بازه زمانی انتخاب شده، یک شمع آبی همیشه نشان دهنده افزایش قیمت است، در حالی که یک شمع قرمز نشان دهنده کاهش قیمت است.

بدنه شمعدان

قابل مشاهده ترین قسمت شمعدان “بدن” نامیده می شود. بدنه محدوده قیمتی بین قیمت افتتاحیه و قیمت پایانی را در یک دوره زمانی معین، مانند یک روز، نشان می دهد.

فراموش نکنید، همانطور که گفتیم، بسته به تنظیمات نمودار معاملاتی که مشاهده می کنید، می تواند یک ماه، یک روز یا یک ساعت را نیز نشان دهد.

شما می توانید به شمعدان ها از نظر کوتاه مدت و بلند مدت نگاه کنید.

در اینجا نیز، تعریف “کوتاه مدت” و “بلند مدت” به درک خود شما بستگی دارد. برای برخی معاملات، 15 دقیقه می تواند به معنای “بلند مدت” و 1 دقیقه “کوتاه مدت” باشد.

فتیله پایینی و فتیله بالایی شمعدان

خطوط نازک بالای بدن و زیر بدن معمولاً به عنوان “فتیله” یا “سایه” شناخته می شوند.

بالای فیتیله بالایی نشان دهنده بالاترین قیمتی است که دارایی در طول دوره زمانی مشخص شده به آن رسیده است. پایین فیتیله پایین نشان دهنده کمترین قیمت یک دارایی در آن بازه زمانی است. شایان ذکر است که شمع در صورتی که قیمت باز یا بسته برابر با بالا یا پایین باشد فتیله ندارد.

در نتیجه، قیمت “گشایش” یک جفت معاملاتی نشان دهنده قیمتی است که معاملات با آن در یک دوره زمانی خاص آغاز شده است، در حالی که “بستن” قیمتی را نشان می دهد که معاملات با آن در همان دوره زمانی متوقف شده است. بنابراین، دوباره، خود فیتیله فقط تفاوت بین این دو قیمت و بالا و پایین بودن جفت معاملاتی را نشان می دهد که شمع به ترسیم آن کمک می کند.

بنابراین، بدنه کل تغییر قیمت یک جفت معاملاتی را معمولاً در طول یک روز تا حتی چندین ماه معامله نشان می‌دهد. بازه زمانی ارائه شده در نمودار قیمت به آنچه که معامله گر انتخاب کرده و می خواهد ببیند بستگی دارد. اکثر صرافی ها محدوده های مختلفی را برای مشاهده در رابط کاربری خود ارائه می دهند.

الگوی شمعدان چیست؟

ناگفته نماند که طیف وسیعی از الگوهای شمعدانی وجود دارد که از الگوهای اولیه تا تجسم‌های بسیار پیچیده و دقیق را شامل می‌شود که در بخش تخصصی ارزیار با جزئیات بیشتر توضیح خواهیم داد. در این مقاله فقط می خواهیم به طور مختصر اصول اولیه را شرح دهیم.

هر الگوی کندل از گروهی از کندل‌ها تشکیل شده است که نشان می‌دهد که آیا توسعه قیمت یک دارایی ” صعودی” یا “نزولی” است – ” صعودی” به معنای روند صعودی قیمت، در حالی که “نزولی” به معنای روند رو به پایین قیمت است. برای صحبت از یک الگو، باید رابطه حداقل دو شمع را تجزیه و تحلیل کنید، اما معمولاً رابطه تعداد شمع‌های بیشتر از دو، تحلیل واضح‌تری به دست می‌دهد.

بنابراین، هر چه داده های بیشتری در دسترس باشد، بهتر است. الگویی که تحولات یک ماهه یا طولانی‌تر را نشان می‌دهد معمولاً برای تحلیل روندهای بلندمدت مفیدتر از الگویی است که فقط یک روز را نشان می‌دهد. با این حال، انتخاب شما همیشه به استراتژی معاملاتی شما بستگی دارد – فقط از هر معامله گر روزانه بپرسید. حالا بیایید به جزئیات تصویر زیر نگاه کنیم. برای ساده نگه داشتن همه چیز، ما به این تصویر به معنای بسیار ابتدایی نگاه خواهیم کرد.

این الگو بخشی از “الگوی فراگیر صعودی” در نظر گرفته می شود. چرا؟

بگذارید بگوییم که الگوی  نمایانگر تغییر قیمت جفت معاملاتی BTC/EUR در یک دوره شش ماهه از ژانویه تا ژوئن است و در اینجا ما فقط به ماه‌های مارس و آوریل نگاه می‌کنیم.

سایه های کندل

ارزیار در اصفهان – سایه های کندل

الگوهای فراگیر صعودی و نزولی – نمونه

اگر شمع کوچک نشان دهنده ماه مارس و بزرگترین شمع سمت راست آن نشان دهنده آوریل است، اولین چیزی که می توانیم نتیجه بگیریم این است که آوریل نشان دهنده یک چرخش کامل از نظر حرکت قیمت است. می‌توانیم ببینیم که این الگو به کجا می‌رسد: شمع آوریل به معنای واقعی کلمه شمع ماه مارس را مانند موجی با توجه به حرکت مثبت آن «بلع» کرد – بیشتر به سمت بالا و پایین‌تر به سمت پایین می‌چسبد.

بنابراین، این الگوها نشان می‌دهند که احساسات سرمایه‌گذاران در شرف تغییر است و انتظار می‌رود که دارایی حرکتی صعودی داشته باشد – روند “نزولی” به معنای واقعی کلمه توسط تغییر در احساسات بازار در ماه آوریل غرق شد. معامله گران به ارزش آن اطمینان بیشتری پیدا کردند و در ماه مه گذشته به معاملات آن ادامه دادند. اکنون در تصویر زیر از منظری گسترده تر به این روند نگاه کنید:

وقتی کل نمودار را به عنوان یک روند واحد در نظر می گیریم، معامله گرانی که الگوهای کندل استیک را مطالعه می کنند، می گویند که علائم نشان می دهد که حرکت قیمت در ماه ژوئن با افزایش روند قیمت، صعودی ادامه خواهد داشت.

 این یک الگوی نزولی است که در آن می توان کاهش قیمت را پیش بینی کرد:

تحقیق کن

پیشنهاد می کنیم وارد حساب کاربری خود شوید و با شمع های موجود در رابط معاملاتی آشنا شوید. بسیاری از الگوهای شمعدانی مهم وجود دارد که می توانید آنها را کشف کنید، از جمله “سر و شانه”، “الگوی خفاش”، “الگوی ABCD” و “الگوی سایفر” در میان بسیاری دیگر.

هنگامی که نحوه تشخیص الگوها در معاملات کندل استیک را یاد گرفتید، می توانید روندهای قیمت دارایی ها را عمیق تر کنید .

با این حال، شما باید قبل از معامله تحقیقات خود را انجام دهید زیرا هیچ کس دیگری نمی تواند برای شما تصمیم گیری در مورد تجارت بگیرد. در این مرحله، شما در مورد تمام ابزارها و اصطلاحات اساسی تجارت به جز نحوه پیمایش کارمزدهای معاملاتی که به آنها اشاره خواهیم کرد، یاد خواهید گرفت .

جدیدترین اخبار در مورد ارزهای دیجیتال را در وب سایت ارزیار با خبر شوید.

اینستاگرام ارزیار را دنبال کنید .

سایه های کندل

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات